Gebeliğin ilk 3 ayındaki bulantı ve kusmanın sebebi nedir?
   gebelikte yükselen gebelik hormonu ve genel olarak plasenta ve fetüsten salgılanan hormonlara bağlı olduğu düşünülüyor,ayrıca bu hormonların barsak ve mide hareketlerini yavaşlatıp midenin boşalmasını geciktirmesi ve buna ilaveten stres ve yorgunluk bulantı ve kusmanın sebebi olarak düşünülüyor. bu şikayet gebelerin %70'ini etkiler. ilk gebelikte ve ikiz gebeliklerde bulantı ve kusma şikayetleri genelde daha şiddetli olur,4-8.ci haftalarda başlar ve 12 hafta dan itibaren kendiliğinden azalmaya başlar fakat bazı gebelerde gebelik süresince devam edebilir.
 
Önlem olarak ne yapılabilir?
 
*yeme alışkanlığı değiştirilmeli:  
    amaç mideyi ne tamamen boş ne de tamamen dolu tutmak,onun için daha sık ve küçük öğünler şeklinde yemek bulantıyı azaltır ve yemekler sırasında sıvı almakta iyileşmeye yardımcı olur.
 
*sabah atıştırma yapın:
   yatağınızın başında galeta ve kraker tarzı kuru şeyler bulundurun,sabah kalktığınızda bulantınız kötüyse,yataktan kalkmadan atıştırın ve bir bardak açık çay için.
 
*yataktan acele kalkmayın:
   uyandığınızda bir süre yatakta uzanın ve yavaş yavaş yataktan kalkın.
 
*yorulmayın:
   gebeliğin ilk döneminde yorgunlukta bulantıyı arttırabilir,dinlenmeye çalışın.
 
*kötü koku ve hoş olmayan yiyeceklerden uzak durun.
 
* anti asit ve B6 vitamini bulantının giderilmesine yardımcı olabilir fakat bunları doktorunuza danışmadan asla almayınız.


Etiketler : Hamileliğin ilk 3 ayındaki bulantı ve kusma