Sancılı adet sendromu (DİSMENORE) ve çözümler:

   Adet başladığında veya başlamasına yakın, kasıklarda hissedilen kramp tarzındaki ağrıya dismenore denir.dismenore veya sancılı adet primer(1.cil) veya sekonder (2.cil) olarak ikiye ayrılır.

  * primer (1.cil) dismenore nedir?

   Adet kanamaları görülmeye başlamasından 1-2 yıl sonra başlayan kramp tarzında olan ve daha çok kasıklarda fakat bazen belde ve vajinanın giriş kısmında hissedilebilen ve bu sancıyla çoğunlukla soğuk terleme,bulantı ve kusma gibi şikayetlerde eşlik eder.sancı genelde adetten 1-2 gün öncesinde hafiften başlar ve adetin 1.ci gününde zirveye ulaşır ve 2.ci günde hafifler.

  * primer sancılı adete yol açan sebep nedir?

   Bu konuda prostoglandinler suçlanır,aslında adet sırasında rahim kasılmalar yapar ve endometrium dediğimiz iç tabakasını dışarıya atar,bu sırada uterusta prostoglandin denen maddeler rahimde salgılanır ve kasılmalarına yardımcı olup oluşan adet kanaması miktarının minimalde kalmasını sağlar.bazı kadınlarda prostoglandinler daha fazla salgılanıp daha kuvvetli rahim kasılmalarına yol açabilir yada normal düzeyde salgılandığı halde kadının prostoglandinlere daha duyarlı olup aşırı reaksiyon göstermesi sonucu sancılar meydana gelebilir.

   * primer dismenore hayat boyu mu devam eder?

   Tedavi edilmediği takdir de kırklı yaşlara kadar devam edebilir fakat çoğu kadında ilk doğumdan sonra hafifleyebiliyor.

   * primer dismenore'nin yumurtlamayla ilgisi var mı?

  Primer dismenore genelde yumurtlamanın vukuu bulduğu sikluslar da meydana gelir.prostoglandin salgısı yumurtlama sonrasında olan bir olay olduğundan tipik olarak adet görmeden kısa süre önce sancı başlar ve adet bittiğinde tamamen kaybolur.dolayısıyla adet sancısı yumurtlamanın olduğuna dair bir belirti sayılır.

   * adet döneminde gelen bütün sancıları adet sancısı olarak mı kabul etmemiz gerek?

  Tabiki hayır. Sancı normal zamanında gelen bir adet kanamasına eşlik etmiyorsa,her zamanki adet sancısından farklıysa,2-3 günden uzun sürüyorsa ve her zamankinden çok daha şiddetli geliyorsa o zaman bu farklı problemlere işaret eder ve vakit kaybetmeden doktora başvurulmalıdır.

   * sekonder veya 2.cil dismenore nedir?

  Daha önceden adetleri rahat ve ağrısız geçen bir kadının daha ileri yaşlarda adetlerinin sancılı bir hal almasıdır.bunun altında da genelde bir patoloji veya hastalık yatar.sekonder dismenoreye yol açan hastalıklara örnek verecek olursak endometriozis,kızlık zarının kapalı olması,yumurtalık kistleri,miyomlar,uterus polipleri,pelvik inflamatuar hastalık,spiral,yapışıklıklar,uterusta septum bulunması,enfeksiyon.

   *primer dismenore de tedavi nasıl yapılır?

  Ağrılı adet olmasını önlemek mümkün değil,fakat kullanılacak bir takım uygulamalar ve ilaçlarla ağrı minimale hafifletilebilir.

Mesela: -sıcak uygulama:sıcak banyo,ayaklara sıcak havlu uygulaması yardımcı olabilir.

              -adet öncesinde tuz kısıtlaması ve idrar söktürücü etkisi olan maydanoz,ıhlamur,kuşkonmaz tüketilmesi bu dönemde oluşacak ödemi azaltıp ödemin meydana getirebileceği rahatsızlıkları giderebilir.

              -b vitamini,magnezyumdan zengin yiyecekler ile beslenmek ağrıyı azaltmada etkili olabilir.(et,balık,karaciğer,yeşil yapraklı sebzeler)

              -düzenli spor yapmak

              -masaj

              -düzenli uyku

              -kahve,çay,kola ve kafeinli içeceklerden uzak durmak

              -uzun süre aykta durmamak

              -bol su içmek iyi gelir

    *medikal olarak primer dismenore de ne gibi tedavi alternatiflerimiz var?

     Primer dismenore de ilk kullanılacak ilaçlar ağrı kesicilerdir,ağrı kesici şikayet başlar başlamaz alınmaya başlanmalı ve şikayetler geçinceye kadar devam edilmelidir.ikinci seçenek doğum kontrol hapları,bu haplar dismenore üzerinde %90 kadar etkilidir.hormonlu spiral de dismenoreye karşı etkili bir yöntemdir.

    *sekonder dismenore tedavisi nasıl yapılır?

    Burda tedavi nedene yönelik olmalıdır.yani dismenoreye yol açan hastalık ilaçlarla veya cerrahi operasyonla tedavi edilip düzeltilir ve sonrasında ağrı zaten ortadan kalkar


Etiketler : sancılı adet , dismenore , dismenore nedir , sancılı adet sendromu nedir , sancılı adet sendromu , dismenore tedavisi