Sigara gebeliği nasıl etkiler?
Sigarada bulunan bazı maddeler nikotin ve siyanid gibi,damarlarda kasılmaya ve dokularda hipoksi yani oksijenin azalmasına ve hipotansiyona yol açar ayrıca sigaradan gelen karbon monoksit hem anne hem fetusun kanında oksijenin beğlanmasını engelleyerek gebeliği ciddi şekilde kötü yönde etkiler.

Sigaranın fetusta yarattığı sorunlar nelerdir?
Şuanda sigaranın düşük doğum ağırlıklı bebeğe neden olabileceği ve bu gelişim geriliği bazen bebeğin ölümüne bile neden olabileceği kesin olarak biliniyor.ayrıca sigaranın düşük,erken plasenta ayrılması ve bebekte zeka geriliği gibi durumlara da yol açabileceği düşünülüyor.


Alkolün bebekte yarattığı sorunlar nelerdir?
Fetusun karaciğerinde alkol dehidrogenaz enzimi yoktur dolayısıyla alkolu parçalayamaz ve vücudunda toksik etki gösterir.

Alkolik annelerin bebeklerinde fetal alkol sendromu dediğimiz durum oluşabilir ve bunun ağır sonuçları var.
Fetal alkol sendromu 3 komponentten oluşur:

1-kraniofasial dismorfizm: yani bebeğin kafa ve yüz yapısında defektlerin oluşması ve bu anomalilerin en sık rastlananı mikrosefali dediğimiz küçük kafa.

2-ekstremite defektleri: yani kol ,bacak defektleri.

3-kardiyovasküler sistem defektleri: yani kalp ve damar sistemi defektleri.

Ayrıca özellikle gebeliğin ilk 3 ayında çok fazla alkol alınırsa , gebelik mahsulunun bozulmasına ve düşüğe yol açar.


Etiketler : gebelikte sigara kullanımı , gebelikte alkol kullanımı , gebelikte sigaranın zararları , gebelikte alkolun zararları , nişantaşı jinekolog , şişli jinekolog