Yaz aylarında anne adaylarının yapabilecekleri en uygun sporlardan birinin ‘yüzme’ olduğu artık biliniyor. Yaz tatilinde deniz ve güneş keyfi yaparken Jinekolog Rami Asker’den sakıncalı olabilecek durumları öğrenelim.

Gebelikte denize girmek sakıncalı değil aksine suyun kaldırma gücü nedeniyle vücuda binen yükü azaltacağından dolayı belli bir rahatlama sağlar. Yalnız dikkat edilmesi gereken konu özellikle havuza girilecekse suyun temiz olmasıdır. Eğer su temiz olmazsa cilt mantarı, idrar yolu enfeksiyonu, göz iltihapları, vajinit gibi durumlara yol açabilir.

Suyun temizliği konusunda deniz her zaman havuzdan daha güvenilirdir fakat deniz suyuna kanalizasyon karışmışsa bu E.COLİ dediğimiz mikroorganizmaların çoğalmasına neden olur. Dolayısıyla kıyı seçerken kolibasili oranı düşük olanını tercih etmek gerekir, denize girilecek kıyıda kolibasili oranı ve suyun temizliği konusunda o ildeki sağlık müdürlüğü veya sağlık ocaklarından bilgi alınabilir. Koli basili oranının yüksek olması ishale, cilt ve göz enfeksiyonlarına yol açabilir.

Sabahın Erken Saatlerinde Denize Girin
Gebelerin denize girerken günün sıcak olmayan saatlerini seçmeleri lazım, sabahın erken saatleri uygun olabilir, denizden çıkınca ıslak vücutla gezmemek, hemen kurulanıp kıyafetleri değiştirmek ve en kısa zamanda ılık suyla duş yapmak gerekir.

Bronzlaşmak amacıyla güneşin altında kalmak yanlıştır, uzun süre aşırı sıcaklarda durmak düşük riski yaratır ayrıca güneşin ışınları ve kumsallardan yansıyan sıcaklıklar sıcak çarpmasına neden olabilir. Günün sıcak saatlerinde gebeler, bol sıvı almalı ve dinlenmek amacıyla öğlen saatlerinde uyumalıdırlar.


Jinekolog Rami Asker
 


Etiketler : gebelikte yaz ayında dikkat edilmesi gerekenler