Smear testi:
Dünyanın gelişmiş ülkelerinde son yıllarda rahim ağzı kanserinde meydana gelen ölümlerin ciddi anlamda azalmasındaki etken düzenli pap smear testi taramalarıdır,rahim ağzı kanseri önceden tanısı konulabilen tek kanserdir,bu da smear testi sayesinde mümkün olabiliyor,bu açıdan çok basit,ucuz ve doğruluk oranı yüksek olan pap smear,hayat kurtarıcıdır.

Nasıl alınır?
İlk olarak şunu belirtmek lazım,smear testi alma işlemi kesinlikle ağrısız bir işlemdir,özel bir fırça ile rahim ağzından bir sürüntü alınır sonra fırçaya takılan hücreler cama yayılır ve sprey ile fiske edilir,yada sıvı bazlı smear olarak sürüntü alınmış fırçanın ucu çıkarılıp özel sıvı içeren kaba atıldıktan sonra kap kapatılıp patoloji laboratuarına gönderildikten sonra,mikroskopla hücreler patolog doktor tarafından incelenir ve sonuç rapor haline getirilir.

Kimlere yapılmalı?
Rahim ağzı kanserinin kesin sebebi HPV virüsünün olduğu saptanmıştır,smear testiyle kadında hpv veya başka etkene ait ileride rahim ağzı kanserine dönüşebilecek lezyon ve hücresel değişikliğin olup olmadığı anlaşılır ve varlığı durumunda uygun tedavi ile önüne geçilebilir. 18 yaşından büyük ve cinsel olarak aktif bütün bayanlara senede 1 smear testi yapılmalı.

Rahim ağzı (serviks) kanseri açısından riskli olanlar kimler?
1-HPV virüsünü taşıyan hastalar,bu virüsün 150 den fazla tipi var,bazı tipler kanser açısından yüksek riskli,bazıları düşük riskli,özellikle tip 16 ve 18 gibi tipleri taşıyan kadınlar dikkatli ve titiz davranmalılar.
2-çok partnerli ilişki yaşıyan kadınlar.
3-çok partnerli partnerle ilişki yaşayan kadınlar.
4-erken yaşta cinsel ilişkiye başlayan bayanlar (18 yaş öncesi)
5-gonore gibi cinsel yolla bulaşan hastalık geçiren kadınlar.
6-sigara içen kadınlar.


Etiketler : smear testi nedir? , smear testi kimlere uygulanmalı , rahim ağzı kanseri , rahim ağzı kanseri ve smear testi , rahim ağzı kanseri