Spiral (RİA)-Rahim içi araç

Avrupa da doğum kontrol yöntemi olarak koruyuculuğu daha yüksek ve birçok olumlu etkilerinden dolayı doğum kontrol hapları tercih edilirken türkiyede spiral bir kere takıldıktan sonra kullanım kolaylığı açısından ve unutulma derdi olmadığından doğum kontrol haplarından çok spiral tercih ediliyor.

Spiralin birçok çeşitleri var,bunların en sık kullanılanları:

- sadece plastik olanları (lipes loop)
- bakırlı olanları ki en çok kullanılanları bunlardır (Cooper T)
- gümüş tel üzerine sarılmış bakırlı olanları (Nova T) bunlarda gümüş tel bakırın dayanıklılık süresini uzatır.
- progesteron hormonu salan spiraller (Mirena) bu spiral çeşidi iyi bir doğum kontrol aracı olmasının haricinde menorajisi veya hipermenoresi yani adet dönemleri uzun süren ve bol kanamalı olan bayanlarda tedavi amaçlı olarak kullanılır,bu spiral yapısındaki hazneden saldığı progesteron hormonu sayesinde rahmin içerisinde lokal etki yaratıp endometrium tabakasını inceltir ve kanamaların durmasına veya azalmasına neden olur.


Spiral nasıl veya hangi mekanizmalarla gebelikten korur?

Spiral kesinlikle kadınlarda ovulasyon dediğimiz yumurtlamayı engelleyici etkisi yoktur,gebelikten koruyuculuğu şu şekilde sağlar:

- rahmin iç tabakası gebeliğin yerleştiği endometrium da steril bir inflamasyon yani yalancı bir iltihabi süreç yaratarak o tabakaya lökositlerin hücum etmesine neden olur ve bu şekilde bu tabakayı gebeliğin yerleşmesine elverişsiz hale getirir.
- özellikle bakırlı spiraller endometrium tabakasında enzim aktivitelerini bozar bununda gebeliği engelleyici etkisi var
- spiral serviks dediğimiz rahmin boyun bölgesindeki guddelerden salgılanan mukus dediğimiz sıvının kıvamını kalınlaştırıp spermlerin rahmin içine geçmesine karşı mekanik bir engel oluşturur.
- spiralin spermisid yani sperm öldürücü etkiside var
- gebeliğin yerleşiği rahmin iç tabakası olan endometrium hücrelerinin glikojen depolamasını bozarakta bu tabakayı gebelik için el verişsiz hale getirir.

Spiral bütün bu mekanizmaları bir arada gerçekleştirerek gebelikten koruyucu etkisini gerçekleştiri.

Spiralin en önemli yan etkileri nelerdir?
- PİD dediğimiz kadınların genital organlarının iltihabi hastalığının riskini arttırabilir,bunada büyük ihtimalle iplikleriyle sebebiyet veriyor,mikro organizmalar spiralin vajinaya sarkan ipliklerini takip ederek rahimin içerisine girer ve enfeksiyonu yaratır,onun için spiralin ipliklerinin 2-2,5 cm den uzun bırakılmaması doğru olur.
- dış gebelik ve kısırlık şansını arttırdığı sanılıyor.
- spiralle birlikte gebelikte oluşabilir,ancak konjenital anomaliler yaratmaz,böyle bir durumda duruma göre ya spiral bırakılır fakat bu düşük riskini arttırabilir veya spiral çıkarılır ve, ya çıkarma işlemi sırasında veya sonraki günlerde %50 civarında düşük riski vardır.
- spiral vücut için yabancı bir cisim ve vücut tarafından kabul edilmeyip atılabilir ve bu spiral takıldıktan sonraki ilk aylarda olur.
- kanama,adet kanamasını uzatma ve miktar olarak arttırma.
- ağrı
- takılması ve çıkarılması sırasında rahimde yırtılmaya yol açabilir.


Spiral kimlere takılmaz?
- smear testi sonucu bozuk olan,servikal erozyonu yada halk diliyle rahim ağzında yarası olanlara takılmaz.
- gebelik veya gebelik şüphesi olanlara takılmamalı.
- genital enfeksiyonu olanlara.
- habis huylu tümörü olanlara.
- uterusta miyomu olanlara(miyomun büyüklüğü ve lokalizasyonu değerlendirilip karar verilir)
- rahminde şekil bozukluğu olanlara
- sebebi saptanamamış vajinal kanaması olanlara.
- rahim ağzında yetersizliği olanlara
-kanama ve pıhtılaşma bozukluğu olanlara.


Etiketler : Spiral nedir? , spiral nasıl uygulanır , spiral yan etkileri , spiral kimlere uygulanmaz