Aşılama (İntrauterin İnseminasyon) işlemi nedir?

 
Özel laboratuar şartlarında çeşitli işlemlerden geçirilen hareketli spermlerin ayrılması ve sonrasında kadının rahmine enjekte edilmesi ile gerçekleştirilen tedavi yöntemidir. Aşılama için yumurta üretiminin olması, rahim kanallarının açık olması ve erkekte sperm değerinin işlem için uygun olması gerekir.
 
*Aşılama işleminin üç aşaması:
 
1- Yumurtaların uyarılması: iğne veya tablet formundaki ilaçlarla yumurtalıkta 1 veya 2 yumurta uyarılarak büyütülür. Folikül belli bir büyüklüğe ulaşınca duvarının çatlayıp içindeki yumurtanın tüplere atılmasını kolaylaştırmak için HCG iğnesi uygulanır.
 
2-Sperm hazırlanması: Mastürbasyon yoluyla elde edilen meni özel laboratuar işlemlerinden geçirilerek, hareketli ve kaliteli spermler diğer hücresel ve kimyasal maddelerden temizlenir.
 
3-Aşılama: rahim ağzından ince bir kateter yardımıyla girilerek hazırlanan sperm örneğinin rahim içine verilmesi işlemidir.


Etiketler : infertilite , kısırlık , aşılama , nişantaşı kadın doğum , şişli kadın doğum , beşiktaş kadın doğum , jinekolog şişli , jinekolog nişantaşı , kadın doğum uzmanı teşvikiye , kadın doğum uzmanı fulya