DÜŞÜK (ABORTUS) VE NEDENLERİ

Gebeliğin 20. haftasından önce veya 500 gr.dan az olarak sonlanmasına abortus denilir. Abortusların 12.gebelik haftasından önce olması erken,sonra olması geç abortus olarak adlandırılır.tüm gebeliklerin %10-12’si düşükle sonlanır.

Düşük çeşitleri:
*abortus imminens (düşük tehdidi): vajinal kanama ve kasıklarda kramplar vardır ama rahimin ağzı açılmamıştır, belirli bir tedavisi yok,hastalara yatak istirahati önerilir ve sonra kramplar ortadan kalkıp kanama durursa gebelik devam edebilir veya kanama ve kramplar artar ve düşükle sonuçlanır.

*abortus incipiens(önlenemez düşük):bundada kanama ve kasık ağrıları var fakat burada rahim ağzı açılmıştır ve tek tedavisi beklemeden kürtaj yapılması.

*abortus incompletus(tamamlanmayan düşük):gebelik materyalinin bir kısmı dışarı atılmış diğer kısmı rahmin içerisinde durmaktadır.tedavisinde acilen kürtaj yapılmalı.

*abortus completus(tamamlanan düşük):tüm gebelik materyali dışarı atılmıştır.

*habitüel abortus(tekrarlayan düşük):hastanın peşpeşe 3 gebeliğinin düşükle sonuçlanmış olması,bu hastalarda düşük sebebinin araştırılması şart.

*missed abortus(ölü düşük):ölü fetusun bazı kaynaklara göre 5 diğerlerine göre 8 haftadan fazla rahmin içerisinde kalıp atılmamasına verilen ad.bu durum DİC dediğimiz anne kan pıhtılaşma mekanizmasının bozulmasına yol açan bir hastalığın meydana gelmesine neden olabilir ayrıca enfeksiyona da yol açabilir.bu tür düşüklerde fibrinojen ve kan pıhtılaşma ölçümleri yapıldıktan sonra kürtaj yapılmalı.

Düşük nedenleri:
*kromozomal bozukluklar: en sık rastlanan nedendir,düşüklerin %50-70’i kromozom anomali kaynaklıdır.bu kromozomal bozukluklardan en sık rastlananı trizomilerdir özellikle trizomi 21 (down sendromu,mongolizm) ve trizomi 16 ayrıca monozomi de abortusa yol açar mesela turner sendromu.

*anembriyonik gebelik veya blighted ovum (boş gebelik).

*uterus’a (rahim) ait anormallikler: -uterus septus yani rahimde bir bölme veya zarın olması-rahim ağzı yetersizliği-uterus didelfis veya çift rahim-uterus tümörleri-geçirilmiş rahim ameliyatları-rahim ağzı yetersizliği.

*hormonal nedene bağlı düşükler:en sık tiroid hastalıklar ve özellikle hipotiroidi düşüklere neden olabiliyor ikinci sıklıkta ise şeker hastalığı(diabet).

*mekanik veya psikolojik travmalar da düşüğe neden olabiliyor.

*enfeksiyonlar:özellikle mycoplazma,toxoplazma,rubella,cmv enfeksiyonları düşüğe neden olabilir.hepatit B ise düşüğe yol açmaz.

*immünolojik nedenler(bağışıklık sistemine ait nedenler):burada özellikle sistemik lupus eritimatozus ve antifosfolipid sendromu adlı hastalıklarda anne vücudunda oluşan bir takım antikorlar üzerinde durulmaktadır(lupus antikoagulan antikor,antikardiyolipin antikor).
 


Etiketler : düşük nedir? , düşük yapma nedenleri , nişantaşı jinekolog , şişli jinekolog