Endometriozis

   Endometrium rahim içi boşluğunu döşeyen tabakanın adıdır, rahim içinde yer alır ve her ay gebelik için hazırlanan bu tabaka, gebelik gerçekleşmezse hormonal destekten yoksun kaldığı için adet kanamasıyla dışarıya dökülür. Bu tabakanın rahim dışında vücudun her hangi bir yerinde yerleşmesi durumuna endometriozis denir (fallop tüpleri,yumurtalıklar,karın boşluğu ,idrar torbası v.s)
   Adet dönemlerinin sancılı olması ve gençlik yaşlarından itibaren böyle olması,cinsel ilişkiler ağrılı geçiyorsa,anne veya kardeşlerde endometriozis olması, endometriozis olma ihtimalini gösteren belirtilerdir.

Endometrioma (çikolata kisti):

   Çikolata kistleri yumurtalıklarda içleri kanla dolu olan kistlerdir.kan eskiyince rengi koyulaşır dolayısıyla kist açılınca içinden çikolatayı andıran bir sıvı boşalır. Endometrioma veya çikolata kistleri endometriozis hastalığının bir parçasıdır, karın içinde yapışıklıklara yol açabilir. En sık belirtileri ,kasık ağrısı,adet sancısı ayrıca bazen çocuk sahibi olamamaya yol açabilir.


Etiketler : çikolata kisti , endometriozis , endometrioma , kadın doğum uzmanı şişli , jinekolog şişli , kadındoğum uzmanı nişantaşı , jinekolog nişantaşı , jinekolog teşvikiye , kadın doğum teşvikiye , kadın hastalıkları