Kadınlarda genital hijyeni korumanın püf noktaları

Kadınlarda genital bölge erkeklerinkinden daha komplikedir,bakımı da daha zor,kadın genital bölgesi,genital büyük ve küçük dudaklar,klitoris,vajinanın girişi,salgı yapan bezler,idrar yapılan yer olan üretra ,dışkılama yeri olan anüs ayrıca çok sayıda kıl foliküllerini içerir.

Bu bölgenin,idrar,cinsel uyarı,cinsel birleşme,terleme,salgı ve dışkılama gibi bir çok fonksiyonu barındırdığı için hastalıklara açık ve özel bakım ve hijyen gerektirir.

Aslında cinsel dürtüleri arttıran kendine has kokusu olan genital bölgenin kötü kokması asla normal bir durum değil ve bir genital enfeksiyon belirtisidir.

Genital hijyenin eksik olması,kötü kokulu akıntılara,vajinitlere yol açar,bu durum kadının özgüvenini sarsar ve cinsel yaşantıyı kesinlikle olumsuz ekileyebileceği gibi,idrar yolu iltihabına ve daha bir çok hastalığa da yol açabilir.
Adet döneminde kadın vücudunda meydana gelen bazı değişiklikler ve özellikle vajinadaki ortamın değişmesi ve direncin azalması sonucu çoğu enfeksiyon bu dönemde başlar,dolayısıyla her kadın hergün dikkat etmesi gerektiği gibi özellikle adet döneminde hijyene dikkat etmelidir.

Peki,ideal bir genital hijyen için her kadının dikkat etmesi gereken hususlar nelerdir?

1-genital bölge rutin olarak her sabah ve her akşam yıkanmalı,yıkama da bol temiz su kullanılmalı,eczanelerde satılan kaliteli intim şampuanlar da kullanılabilir.

2-her cinsel ilişki den sonra genital bölgenizi mutlaka yıkayınız.

3-vajinal duş asla yapmayın,vajinanın içine direk su tutulması vajinal florayı ve direncini bozar ve vajinitlere yol açar.

4-adet döneminde petlerinizi geciktirmeden değiştiriniz,özellikle tampon kullanıyorsanız tamponlarınızı değiştirmeyi ihmal etmeyiniz.

5-tuvalet ihtiyacınızı giderdikten sonra taharetlenme de silme işlemini önden arkaya doğru yapınız,yani vajinadan makata doğru yapınız.ters yönde yapılırsa makat bölgesinde bulunan mikropların vajinaya bulaşmasına neden olur.

6-pamuklu iç çamaşırları tercih ediniz: sentetik iç çamaşırlar genital bölgenin havalanmasını engeller ve teri emmez, bu da genital bölgenin nemli kalmasına ve enfekte olmasına neden olur.

7-iç çamaşırlarınızı her gün mutlaka değiştiriniz.

8-umumi tuvalet kullanacaksanız mutlaka klozeti tek kullanımlık kağıtlarla örttükten sonra oturun,unutmayın bir çok genital ve cilt enfeksiyonları enfekte yüzeylerle temasla bulaşır.

9-partnerinizin genital enfeksiyonu olduğundan şüphe ediyorsanız,cinsel ilişki den kaçının veya en kötü ihtimal de prezervatif kullandırın.

10-ağda ve epilasyon işlemlerinizi,hijyenik yerlerde ve profesiyonel ellere yaptırınız.


Etiketler : kadınlarda genital hijyen , kadınlarda genital temizlik , genital temizlikte dikkat edilmesi gerekenler