Kürtaj yaptırmak yasal mı?

Kürtaj hamileliğin doktor müdahalesi ile bitirilmesi yani ceninin rahimden alınma işlemine denir. Kürtaj fiyatları şişli kliniğimizde hastaya uygulanacak işleme göre değişkenlik göstermektedir. Bu işlemi yapmak ya da yaptırmak yasalar ile düzenlenmiş ve bir takım şartlara bağlanmıştır.

Kürtaj yaptırmak yasak değildir. Kürtaj aksine hem uluslararası sözleşmelerde hem de iç mevzuatımız uyarınca kadına tanınmış yasal bir haktır. Gizli kürtaj şişli kliniğimizde hasta ile doktor gizliliğini esas alarak işlem yapar. Mevzuata baktığımızda yine uluslararası sözleşmeleri esas almak kaydı ile her kadın ne zaman ve kaç tane çocuk doğuracağını seçme iradesine tek başına haizdir. Gebe kadın 10 haftalık hamileliğine kadar ki süreçte kürtaj yaptırabilir. En iyi kürtaj doktoru Şişli kliniğinde vakum yöntemi en az acı ile yapılır. 10 haftayı tamamlamış bir gebe kadın artık kürtaj yaptıramaz. Ancak bu durumun bazı istisnaları mevcut.  Örneğin anne sağlığını ya da ileride doğacak cenin sağlığını tehlikeye atacak ciddi durumlar heyet raporu ile tespit ediliyorsa bu durum için işlem uygulanır.  Suç mahsulü olarak anılan bebekler  yani gebe kadın bir cinsel saldırı neticesinde gebe kaldı ise yine burada savcılığında kararı ile birlikte kürtaj 20. Haftaya kadar yapılabilir.

Kürtaj kaçıncı haftadan itibaren yapılabilir?

Gebe kadın genellikle gebeliğini  rahim dönümünün ikinci ya da üçüncü haftasını geçmesi ile öğrenir. Dolayısı ile her gebeliğin öğrenilişi ceninin yaklaşık  ikinci ya da üçüncü haftasındadır. Op.Dr. Rami Asker kliniğinde hastalarına sıra beklemeden özel imkanlarla tedavi ediyor.  Fiili olarak da kadın gebeliği öğrenmesinin akabinde kürtaj yapmaya hak kazanır. Burada önemli olan kürtajın 10. Haftanın dolmasına kadar yapılmasıdır. Yani 2. ya da 3. haftada öğrenebilir kadın ama eğer 10. Haftanın dolmasına kadar bu hakkını icra etmezse yani kullanmayıp kürtaj gerçekleştirmezse artık o yasal hakkını kaybetmiş olur.  Gebe kadın yani anne gebeliğini öğrendiği haftadan yani takribi 2. ya da 3. Haftadan başlamak üzere kürtaj kararını aldıktan sonra yine tek başına kendi rızası ile doktora başvurarak kürtaj hakkını kullanabilir. Bu uygulamadan yararlanabilir.


Etiketler : Kürtaj Şişli