Adet düzensizliğinde altta yatan nedene göre tedavi düzenlenir.sistemik bir hastalık varsa hasta ilgili uzmanlıklarca tedavisi sağlanmalı,organik ve jinekolojik sorunlar ise uygun yöntemlerle jinekolog tarafından tedavisi sağlanır.
  Organik nedene bağlı olmayan düzensizliklerın tedavisinde ilk olarak medikal (ilaç) tedavileri tercih edilir.bu amaçla en sık kullandığımız siklik progesteron uygulamalarıdır, bunun dışında kombine oral kontraseptifler (doğum kontrol hapları) ve progesteron salgılayan rahim içi araçları (hormonlu spiral) ek olarak gebelikten de koruyan tedavi yöntemleridir.
   Menoraji (aşırı adet kanaması) tedavisinde ayrıca nonsteroid antiinflamatuar (bazı ağrı kesiciler) ve traneksamik asit de kullanılan medikal tedavilerdendir.
   Medikal tedavinin başarısı cerrahi girişim gerekliliğini azaltır fakat ilaç tedavisinden sonuç alınmazsa cerrahi veya kombine tedavilere baş vurulur.


Etiketler : adet düzensizliği tedavisi nasıl olmalı , adet düzensizliği tedavisi , adet düzensizliği nedenleri , adet düzensizliği sebepleri